لوازم و تجهیزات ضرروی یک مرکز تعمیرگاهی مدرن

طراحی و ساخت یک مرکز تعمیرگاهی خودرو کار راحتی نیست. بسته به فضای داخلی و خارجی این مرکز و همچنین میزان بودجه ای که قرار است صرف این امر شود، می توان شرایط متفاوتی را برای تجهیزکردن مرکز تعمیرگاهی در نظر گرفت. در ادامه مقاله شما را با تعدادی از لوازم و تجهیزات مهم و مورد نیاز یک مرکز تعمیرگاهی مجهز آشنا می کنیم.

کمپرسور هوا

کمپرسور هوا یکی از ضروری ترین تجهیزات یک مرکز تعمیرگاهی مدرن است. کمپرسور شما را برای ورود به دنیای ابزار و تجهیزات پنوماتیکی حرفه ای و گسترده ای که در بازار موجود است آماده می کند. این ابزارآلات همگی در راستای کمتر کردن نیروی فیزیکی انسان و در نهایت راحتی کار طراحی شده اند، که اکثریت آن ها برای کار نیاز به یک منبع فشرده ساز هوا یا همان کمپرسور نیاز دارند. این محصول متناسب با شرایط و کاری که در یک مرکز تعمیرگاهی انجام می دهد قیمت مناسبی نیز دارد و یک محصول مناسب و ارزشمند برای تعمیرگاه شما به شمار می رود.

کمپرسور هوا

آچار تورک متر (انواع آچار)

آچار تورک متر یکی از ابزارهای سفت کردن دقیق به حساب می آید. بسیاری از شرکت های سازنده خودرو یا دستگاه های صنعتی اندازه مشخصی را برای  سفت کردن پیچ های محصولات خود تعیین کرده اند که سفت کردن بیش از حد یا کمتر سفت کردن آن می تواند مشکلاتی را برای مصرف کننده به همراه بیاورد. آچار تورک متر با درجه ای که روی آن طراحی شده است به شما این اجازه را می دهد که پیچ را مطابق با استاندارد شرکت سازنده (این استاندارد عموما در دفترچه راهنمای محصول درج شده است) سفت کنید. مدل الکترونیکی این آچار به شما این اجازه را می دهد که میزان گشتاور سفت شونده پیچ خود را روی آن تنظیم کرده و پس از رسیدن به آن میزان صدای بوق را از آچار بشنوید.

آچار تورک متر

جک بالابر دوستون یا چهارستون

هراندازه که به کار کردن با خودرو و انجام امور تعمیراتی علاقمند باشید، خزیدن زیر خودرو برای انجام تعمیرات کار جالبی نیست. استفاده از جک های بالابر هم میزان تسلط تعمیرکار روی انجام امور مربوطه را افزایش داده و هم به مدرنیزه شدن امور تعمیراتی و مرکز سرویس کمک می کند. علاوه بر آن به دلیل ایمنی بالای بالابر ها و قفل خودکار طراحی شده روی محصول، کار کردن در زیر آن با اطمینان بیشتری همراه است. این بالابرها توسط برق و یک پمپ هیدرولیکی به راحتی تا چندتن بار را حمل می کنند.

بالابر دو ستون

جک سوسماری

گاهی مواقع تعمیرات مربوط به خودرو به اندازه ای پیچیده و سخت نیست که نیاز به استفاده از بالابر باشد. در اینگونه مواقع بهترین ایده استفاده از جک های سوسماری متنوعی است که در بازار با ظرفیت های مختلف موجود است. این جک های به راحتی در زیر گوشه ای از خودرو قرار گرفته و با فشار پدال یا با حرکت دادن اهرم بخشی از خودرو را از روی زمین بلند کرده تا با استفاده از خرک بتوانید فعالیت تعمیراتی خود را انجام دهید. به طور خاص در مواردی همچون بررسی و یا تعویض تایر و همچنین بررسی تعلیق خودرو به راحتی می توان از این جک استفاده کرد. سرعت عملیات با استفاده از این جک ها بالا می رود، اما لازم است موارد ایمنی را در این مورد حتما رعایت کنید. نکته اول اینکه خودرو حتما روی سطح کاملا صاف قرار داشته باشد و نکته دوم اینکه بعد از بالابردن بار حتما از خرک برای نگهداشتن بار استفاده کنید.

جک سوسماری

قطعه شور

همانطور که می دانید، فارغ از مسائل فنی و تخصصی موتور، میزان سوخت و پارامترهایی از این قبیل، میزان تمیز بودن قطعات و سطوح موجود در موتور خودرو در میزان کیفیت عملکرد خودرو تاثیر بسزایی دارد. به طور مثال زمانی که پیستون موتور دارای رسوب و ناخالصی باشد، این موضوع روی احتراق مناسب داخل سیلندر تاثیر منفی گذاشته و عملکرد صحیح موتور را با خلل روبرو می کند. از این رو تعمیرکاران مدرن و متخصص علاوه بر موارد فنی روی موضوع تمیزی قطعات نیز حساس بوده و توسط قطعه شورهای موجود در بازار با روشی مطمئن، بی دردسر و کم هزینه قطعات را از ناخالصی و رسوبات موجود پاک می کنند. این قطعه شورها که با نیروی باد عمل می کنند، با شدت و به صورت کاملا جامع تمامی سطوح قطعات را در برگرفته و با عملکرد خاص خود میزان شاخص بودن تعمیرگاه را افزایش می دهند.

قطعه شور

پرس هیدرولیکی

پرس یکی از محصولات مورد نیاز مراکز تعمیرگاهی و بسیاری از کارگاه ها و شرکت های صنعتی است. برای جدا کردن، اتصال دادن، خم کردن و مواردی از این قبیل شما نیاز به یک دستگاه پرس دارید. فشار متمرکزی که پرس ها بر روی قطعات وارد می کنند، دقت کار شما را در هر زمینه ای بالا برده و از این طریق از آسیب قطعات جلوگیری می کند. با توجه به اینکه قطعات صنعتی اصولا با روش های خاصی به یکدیگر متصل شده اند، روش های سنتی و استفاده از ابزارهای کوباننده برای جدا کردن آن ها عواقب خطرناکی چه برای قطعات و چه برای شخص کاربر دارد. از این رو قرار دادن یک پرس هیدرولیکی در کارگاه، به میزان زیادی کیفیت و ایمنی کار شما را افزایش می دهد.

پرس 20تن

موتور درآر

از ضروری ترین تجهیزات تعمیرگاه اعم از مراکز تعمیرگاهی کوچک و بزرگ، مدرن و تخصصی یا ساده و شخصی، جک موتور درآر است. برای انجام تعمیرات اساسی و مهم روی موتور خودرو نیاز است که موتور از روی خودرو بیرون آورده شود. که این امر مستلزم صرف نیروی زیاد و مشقت فراوان است. علاوه بر آن به دلیل وزن زیاد موتورها، بیرون آوردن آن بدون تجهیزات خطرات جانی برای افراد در پی دارد. بنابراین برای انجام عملیات راحت و مطمئن، می توانید از یک جک موتوردرآر استفاده کنید.

موتور درآر

استند موتور

بعد از بیرون آوردن موتور از روی خودرو، از آنجایی که این موتور با وزن بالا به صورت معلق و توسط زنجیری نگه داشته شده است، برای انجام و ادامه عملیات تعمیر و نگهداری روی آن می بایست از استند موتور استفاده کنید. استند موتور، موتور خودرو را برای کاربر ثابت نگه می دارد که میزان تسلط و ایمنی انجام عملیات افزایش پیدا کند. این محصول از مواردی است که می تواند امتیاز بالایی را برای یک تعمیرگاه تخصصی فراهم آورد.

استند

خرک

اصولا تمامی جک های سوسماری موجود در بازار، به گونه ای طراحی شده اند که تنها وطیفه بالا بردن بار را بر عهده داشته باشند. سیستم هیدرولیکی و یا پنوماتیکی این جک ها به گونه ای نیست که بتوان به صورت دراز مدت آن ها را در زیر بار قرار داد. به همین جهت بعد از بالا بردن بار می بایست از خرک برای نگه داشتن بار استفاده کرد. خرک میزان اطمینان کار را بالا برده و شما به راحتی و با خیال راحت می توانید در زیر خودرو یا سایر نقاط خودرو عملیات تعمیر یا نگهداری را انجام دهید. با نگاهی گذرا به تمامی مطالبی که تا اینجا گفته شد، متوجه می شوید که اصرار به رعایت اصول ایمنی می بایست یکی از مهمترین پارامترها برای انتخاب محصول مورد نظر باشد.

خرک دنده ای

چراغ قوه

این یک اتفاق خوب است که میزان نور و زوایای نورپردازی تعمیرگاه شما، به گونه ای باشد که در هنگام انجام عملیات تعمیر و نگهداری روی خودرو، توانایی دیدن زوایای تاریک بخش های مختلف خودرو را داشته باشید. در غیر این صورت با یک خرید ساده چراغ قوه های تعمیرگاهی موجود در بازار می توانید عیب و نقص های احتمالی در نقاط های تاریک و غیر قابل دسترسی را پیدا کنید.

چراغ قوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست